Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro mnoho lidí z venkova je Drákula hrůzostrašná pohádková postava, kterou straší své děti. Pro lidi z města je Drákula levná zábava a způsob k vyděšení a vzrušení dospělých. Těch několik lidí, kteří jsou obeznámeni s životopisem záhadného knížete Vlada Drákuly se usmívají při představě, že by se stal upírem. I někteří z jeho současníků věří, že Drákulův příběh je spíše pohádkou. A přesně tak to Drákula chce. Skrývat se všem na očích.

Legenda o Drákulovi je opravdu zlověstná. Ti co ho znali, mu říkali Vlad Tepes (tsepesch) nebo-li Vlad napichovač a vinili ho ze smrti desítek tisíců nevinných lidí na příšerných, veřejných popravách během konce středověku. Svědectví o jeho krutosti přicházeli z Ruska, Turecka, Německa, Maďarska a i z jeho rodného Rumunska. Pověrčiví lidé z celého světa barvitě vyprávěli příběhy o jeho krvelačnosti, oblibě pomalého, krutého mučení před popravou, pití krve a černém humoru, kterým tyto popravy komentoval. Vše je to pravda kromě jednoho malého detailu. Tyto krvelačné popravy se konaly předtím než se stal upírem.

Ostatní z legendy o Drákulovi je skutečné. Wallachijský kníže (Wallachie je jižní část Rumunska, nemá nic společné s naším Valašskem pozn. překladatale) Vlad během svého krvavého sjednocování zemí Sedmihradska krutě mučil a nechal narazit na kůl desítky tisíců lidí. Po své smrti se stal jedním z nejsilnějších a nejvlivnějších upírů na světě. Dokonce se odvážil ohrozit nadvládu pradávných předků upírů, Anteluvidiánů a stát se jejich nebezpečným nepřítelem. Pouze několik upírů kromě Vlada bylo členem Kamarilly, Sabbatu i tajemného Inconnu.

I když Němci, Maďarové, Rusové a Turci věří, že Drákula byl jedním z nejkrutějších vládců světa, kníže řezník, jeho rodáci z Rumunska o něm mluví vždy s vážností a jako o muži s nejvyšší ctí. Tato oddanost mate učence, kteří tvrdí, že Drákula byl schopen mučit Turky proti kterým bojoval, ale i nechat narazit na kůl celé město plné vlastních lidí. Upíři a těch několik smrtelníků, kteří měli možnost Drákulu poznat k němu cítí stejnou úctu a sdílí víru v jeho velmi vysoký morální kodex a čest.

Abychom pochopili tyto rozpory, musíme navštívit období, kdy Drákula vládl jako kníže a také na jeho neživot ve formě upíra. Prozkoumejme oběti, které musel podstoupit, aby ochránil malý národ sevřený mezi dvěmi válčícími kolosy a oběti nutné k ochraně malé planety ve spárech pradávného, silného, neviditelného zla.